ABD’nin bankacılık sektöründeki sorunlar faiz beklentilerini düşürürken altın yükseldi

Investing.com – Pazartesi günü altın fiyatları, bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve piyasaların; ABD’de gelişen bankacılık krizinin, Fed’i önümüzdeki günlerde şahin söylemini yumuşatmaya iteceğine dair bahisleriyle son kayıplarından epey toparlandı.

Silicon Valley Bank’ın (NASDAQ:SIVB) iflasının ardından ABD’li düzenleyicilerin bankacılık sistemine olan inancı yeniden tesis etmek için aceleci davranmasıyla piyasalar, ABD faiz oranlarına ilişkin görünümlerini yeniden değerlendirirken dolar bir sepet para birimi karşısında sert düşüş yaşadı, getiri eğrisindeki dönüş azaldı.

Fed Fonu vadeli işlem fiyatları Fed’in 50 baz puanlık ilk artırım beklentisinin ardından yatırımcıların çoğunluğunun, artık bu ay 25 baz puanlık bir artırım beklediğini gösteriyor.

Bu da önümüzdeki aylarda daha az faiz artırımı beklentisiyle altın fiyatlarına yaradı. Spot altın %0,6 artışla 1.878,92 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri, %0,9 artışla 1.883,25 dolar oldu.

Hafta sonu Fed, zor durumdaki bankaların borçlanmasını kolaylaştırmak için acil önlemler aldı. Beyaz Saray ayrıca Silicon Valley Bank (Silikon Vadisi Bankası) mevduat sahiplerine tüm para çekme işlemlerini karşılayacağına dair güvence verdi.

ING analistleri, “Şimdilik Fed’in hızlı hareket etmesi daha büyük bir sorunun önüne geçmiş gibi görünüyor. Ancak bu durum, Mart ayındaki FOMC toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımını oldukça düşük bir ihtimal olarak gösteriyor.” diye yazdı.

Silicon Valley Bank’ın başarısızlığı, ABD ekonomisinde faiz oranlarındaki hızlı artışın neden olduğu derinleşen çatlakların altını çiziyor. Fed, aşırı yükselen enflasyonu engellemek için 50 yılı aşkın bir süredir en şahin faiz artırımına gitmişti.

Ancak artan getiriler, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığından bu durum, metal piyasaları üzerinde ağır bir baskı oluşturdu. Yine de daha az şahin bir Fed beklentisi, metal fiyatlarında daha geniş çaplı kazançları teşvik etti.

Ücret artışında azalma olduğunu gösteren veriler de şahin bir Fed’e karşı piyasaların sakinleşmesine yardımcı oldu. Enflasyona ilişkin daha fazla ipucu için şimdi gözler, Salı günkü tüketici fiyat endeksi verilerinde.

Platin %0,1 artışla 966,35 dolara yükselirken gümüş %1,2 artışla 20,750 dolara çıktı. Her iki metal de Cuma günü ciddi oranda değer kazandı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları da Fed’in daha az şahin olacağına dair iyimserliğin; yatırımcıların, büyük ithalatçı Çin’deki zayıf ekonomik eğilimleri büyük ölçüde görmezden gelmesine yol açmasıyla yükseldi.

Bakır fiyatları %0,2 artışla 4,0133 dolara ulaştı.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir