Devlet Memurlarına TikTok Yasağı Geldi: TikTok Neden Yasaklandı?

Son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulaması TikTok ‘a yeni yasaklar geliyor. Çin merkezli uygulama bu sefer devlet görevlilerine gelen yasakla gündeme geldi. Konuya ilişkin araştırmalarını sürdüren vatandaşlar ‘TikTok neden yasaklandı?, TikTok hangi ülkede yasaklandı?’ sorularına yanıt arıyor. İşte detaylar…

Sosyal medya uygulamaları içerisinde popülerliğini giderek arttıran TikTok uygulaması yeni haberleriyle gündemde.

Sosyal medya video paylaşım uygulaması TikTok, yine tartışmaların odağında yer aldı.

Çin merkezli olması sebebiyle Avrupa ve Amerika cephesinden sık sık yaptırım tehditi alan uygulamaya bir yaptırım daha geldi.

TikTok uygulaması bu sefer de Belçika’da yasaklanmasıyla gündemde.

Belçika hükümeti, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından sonra açıklanan yasağın federal düzeyde alındığını duyurdu.

‘TikTok’un Kullanıcılardan Veri Topluyor’

Belçika Siber Güvenlik Merkezi, TikTok’un kullanıcılardan ciddi miktarlarda veri topladığını, bazen kullanıcıların bundan hiç haberinin olmadığını açıklayarak bu durumun da gizliliğin ihlali açısından risk teşkil ettiği uyarısında bulundu.

‘Mantıklı ve Gerekli Bir Karar Aldık’

Başbakan Yardımcısı Georges Gilkinet, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘Mantıklı ve gerekli bir karar aldık’ ifadesini kullandı. Gilkinet, kendisinin de artık sadece Facebook ve Twitter’da olacağını sözlerine ekledi.Federal hükümetin ardından Flaman bölgesi hükümetinin de aynı şekilde kamu çalışanlarına TikTok yasağı getireceği ifade edildi. Valon bölgesi hükümetinin de aynı karara imza atması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir