YouTube artık videoların metinsel özetini çıkaracak!

Google, 31 Temmuz tarihli bir destek sayfasındaki bildirime göre, YouTube video özetlerini otomatik olarak oluşturmak için yapay zeka kullanımını deniyor.

Bu özetlerin yalnızca sınırlı sayıda İngilizce videonun yanında görüneceğini ve yalnızca sınırlı sayıda kullanıcı tarafından görüntülenebileceğini belirtiyor.

Bu özetler YouTube’un izleme ve arama sayfalarında görünecek ve bir insan tarafından yazılmış mevcut açıklamanın yerini almadan bir videonun içeriğine kısa bir genel bakış sunmayı amaçlıyor.

ÖZELLİĞİ ÖNCEDEN DENEYEBİLMEK İÇİN PREMİUM ABONELİĞİ GEREKİYOR

Destek sayfasında “YouTube’da yapay zeka tarafından otomatik olarak oluşturulan özetleri test etmeye başlıyoruz, böylece bir video hakkında hızlı bir özet okuyup sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz daha kolay olacak” deniyor.

Android Police, kullanıcıların YouTube deneylerine katılmak için genellikle YouTube.com/new adresinden kaydolabileceklerini, ancak bazı testlere katılmak için YouTube Premium aboneliği gerekebileceğini belirtiyor.

YouTube’un deneyi, şirket gelişmekte olan teknolojinin kullanım alanlarını bulmak için yarışırken, şu anda Google’da gerçekleşen bir dizi üretken yapay zeka girişiminden biri. Örneğin Mayıs ayındaki geliştirici konferansında şirket, uygulama kullanıcı yorumlarını özetlemek için üretken yapay zekayı kullanmayı amaçlayan yeni bir Play Store özelliğini duyurmuştu.

Bu arada YouTube’un üzerinde çalıştığı bu özellik üçüncü taraf yapay zeka eklentileriyle de yapılabiliyordu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x