Usta ressamdan acı haber

Usta Ressam Muharrem Pire 80 yaşında hayatını kaybetti. Ressam Zafer Bilgin, Muharrem Pire’nin ardından, “Yoğun bakımda olduğunu, yaşam mücadelesi verdiğini atmış yıllık arkadaşı ressam-akademisyen Prof.Adem Genç”ten öğrendim. Başımız sağ olsun. Kuvayı Milliye Atları’nın ressamı güçlü, özgün bir sanatçı; iyi bir insanı, Aydınlıkçı Muharrem Pire’yi kaybettik. Sanat dünyası için önemli bir kayıptır. Başımız sağ olsun…”

MUHARREM PİRE KİMDİR?

1944 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelen Muharrem Pire, Kepirtepe İlköğretmen Okulu’nda Selahattin Hüsnü Taran’ın, İstanbul Çapa Öğretmen Okulu resim seminerlerinde ise İlhami Demirci’nin öğrencisi olmuştur. 1966 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitiren sanatçı, beş yıl öğretmen okullarında resim öğretmeni olarak çalıştıktan sonra bu görevinden ayrılarak çalışmalarını serbest sanatçı olarak sürdürmeyi tercih etmiştir. Duvar dekoru (alçı, rölyef, beton ve bakır uygulamaları), reklam grafiği, yayıncılık, tiyatro dekoratörlüğü ve afişleri gibi farklı alanlarda da çalışan ressam, ilk kişisel sergisini 1985 yılında Ankara’da açmıştır. Bu tarihten itibaren İstanbul ve Ankara’da toplam 15 kişisel sergi açan Muharrem Pire, çok sayıda karma sergiye de katılmıştır.

1983 yılında Meteksan Desen Yarışması’nda ödül alan sanatçı, 1987 TBMM Milli Güvenlik ve Barış Yarışması’nda mansiyon, 48. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde de başarı ödülü almıştır. 1995 yılında sanatçının iki eseri, artistik değeri ve özgünlüğü nedeniyle The Poilock- Krasner Foundation Inc. tarafından seçilerek 1995-1996 uluslararası tanıtma kataloğunda yayınlanmış ve ressam sanat çalışmalarını özgürce sürdürebilmesi için karşılıksız bir fonla ödüllendirilmiştir.

Türkiye’nin milli meselelerine duyarlı sanatçılardan birisi olan Pire, Ergenekon Kumpasları döneminde mücadele eden aydınlardan birisiydi. Pire, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki mücadelesine Mavi Vatan sergisiyle destek vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir